Stanovisko ÚV KSČM k sankcím Evropské Unie vůči Ruské federaci

logo kscm clanekEvropská unie tento týden znovu udělala krok ke svému ekonomickému oslabení a navrhla další zpřísnění sankcí proti Ruské federaci. Pokračuje v omezování vlastního vývozu a dovozu technologií pro ropný průmysl, zboží a technologií dvojího využití, zemědělských produktů a v poskytování či využívání prostředků finančních institucí vlastněných ruským státem. Tento nový návrh sankce dále prohlubuje a rozšiřuje. Spolu s šířením válečnické nálady nás to vrhá zpět k časům studené války.

KSČM tuto politiku odmítá. Ti, kteří o ní rozhodují, zřejmě neberou v potaz reálné analýzy politických a ekonomických dopadů. Obchodní válka je špatný nástroj zahraniční politiky, protože jen zvyšuje napětí a v globálním světě jde o nástroj málo účinný. Ruskou ekonomiku tyto sankce na kolena nedostanou, ale připraví české exportéry o miliardy a ohrožují i tisíce pracovních míst. Případná odvetná opatření v oblasti dodávek ropy a plynu by měla významné dopady na energetiku řady evropských zemí, zejména na ČR. EU touto politikou poškozuje sama sebe.

KSČM odmítá uplatňování sankcí a sebepoškozování vlastní ekonomiky a je pro jejich odmítnutí, nebo alespoň pro uplatnění výhrad, jak je formuloval i předseda vlády ČR. Je nutné, aby Česká republika ochránila svoji ekonomiku, zejména strojírenský export. Představitelé ČR by neměli svými rozhodnutími nutit české výrobce a obchodníky zbytečně opouštět perspektivní ruské trhy. Návrat by byl víc než složitý, jak jsme se již mohli v minulých letech přesvědčit. Zástupci průmyslu i zemědělství připomínají negativní dopady sankcí, a proto se vláda ČR v tomto ohledu může opřít o jednání tripartity.

Nelze ustoupit tlaku zahraničních nadnárodních firem. Eskalaci sankcí pokládá KSČM za velmi nebezpečnou věc nejen pro ekonomiku, ale i pro další mírový vývoj v Evropě.

Za klíčové řešení považujeme diplomatické jednání o mírových iniciativách a ukončení krveprolití na Ukrajině.

skola2 8729 x
NAHORU